Príbeh Stromu splnených prianí

Už od detstva, keď som začala profilovať moje profesijné zameranie, vždy to súviselo s možnosťou pomáhať druhým. Vyštudovala som aplikovanú psychológiu v Bratislave, dokončila som neuro-lingvistické programovanie v Londýne, v spolupráci s nadáciou kintari.org som učila angličtinu v Indonézii, pracovala som ako terapeutka s týranými ženami a deťmi a od mojich 17 rokov sa venujem tomuto krásnemu projektu – Stromu splnených prianí.

Prvý Strom splnených prianí sme postavili pred 13 rokmi (r.2004), keď za mnou prišla moja kamarátka a s nadšením mi rozprávala, ako jej sestra v Šumperku zorganizovala pekný projekt a ľuďom sa páčil a či by sme niečo také spolu zorganizovali aj na Slovensku. Narazili sme na problém a to bol náš vek, avšak jej otec, úžasný človek, sa rozhodol, že sa do toho pustí a celý projekt pred 13 rokmi odštartoval. Jeho dcéra Aďka a ja sme pomáhali. Po pár rokoch sa tomu pán Snopek už nemohol venovať, nakoľko vedie vlastnú spoločnosť a projekt prešiel pod moju záštitu s tým, že pán Snopek celé roky zabezpečuje grafiku k projektu.

Strom splnených prianí je projekt, ktorým žijem, venujem mu množstvo energie a snažím sa ho každým rokom rozširovať a vylepšovať. Verím, že všetko, čo investujem do projektu sa niekoľkonásobne vráti a každým dňom sa mi to potvrdzuje prostredníctvom čarovných príbehov, situácií a ľudí, ktorých stretávam a pomáhajú mi. Zorganizovať každý ročník vyžaduje veľkú obetu, ale tá detská radosť a radosť ľudí, ktorí sa tešia, že môžu pomôcť mi stojí za to.

Dobrovoľníci, ktorí sa pridali k iniciatíve a pomáhajú nám

Michal Matia – skautský vedúci, pomáha s dobrovoľníkmi v OC Tulip v Martine
Zuzana Tkáčová – HR manažérka, zodpovedá za stromček v Trim Leadri v Košťanoch n. Turcom
Zuzana Kusá – asistentka riaditeľa, zodpovedá za stromček v Adiente v Žiline
Zdenka Ivančová – HR manažérka, zodpovedá za stromček v Trim Leadri v Bardejove
Martin Staňo – kameraman

Pomohli sme

Už od začiatku pomáhame plniť detské priania detí z DD v Martine, postupne sa k tomuto DD pridávajú aj iné zariadenia, čo nás veľmi teší. Prerozdelenie darčekov a prostriedkov je možné overiť u riaditeľov z uvedených zariadení.

Ročník 2019
 • Centrum pre deti a rodiny na Hviezdoslavovej ulici v Martine
 • Centrum pre deti a rodiny v Necpaloch
 • Centrum pre deti a rodiny vo Svidníku
 • Centrum pre deti a rodiny v Bratislave – Rontgenova
 • Dorka, centrum pre obnovu rodiny vo Zvolene
 • DSS Synnómia v Žiline
 • Charita Žilina – plníme priania osamelým dôchodcom
 • OZ Rozum a cit – pomoc deťom v rodinách v núdzi v rámci Žilinského kraja
 • OZ Úsmev ako dar – pomoc deťom v rodinách v núdzi v rámci východného Slovenska
Ročník 2018
 • deťom z Detského domova na Hviezdoslavovej ulici v Martine
 • deťom z Detského domova Necpaly
 • deťom z Detského domova Svidník
 • deťom umiestneným v pestúnskych rodinách v spolupráci s OZ Rozum a cit
 • realizovali sme potravinovú zbierku pre rodiny v núdzi pod záštitou OZ Rozum a cit
Ročník 2017
 • deťom z Detského domova na Hviezdoslavovej ulici v Martine
 • deťom z Detského domova Necpaly
 • deťom z Detského domova Svidník
 • deťom umiestneným v pestúnskych rodinách v spolupráci s OZ Rozum a cit
Ročník 2016
 • deťom z Detského domova na Hviezdoslavovej ulici v Martine
 • deťom z Detského domova Necpaly
 • deťom umiestneným v DSS LÚČ v Žiline
Ročník 2015
 • deťom z Detského domova na Hviezdoslavovej ulici v Martine
 • deťom z Detského domova Necpaly
Ročník 2013
 • týraným ženám a deťom umiestneným v DSS LÚČ v Žiline
 • deťom z Detského domova v Martine
 • deťom z krízového centra Náruč
 • deťom v pestúnskych rodinách, ktoré spolupracujú s nadáciou Rozum a cit
Ročník 2012
 • týraným ženám a deťom umiestneným v zariadení DSS Lúč v Žiline
Ročníky 2004-2011
 • deťom z Detského domova na Hviezdoslavovej ulici v Martine

Povedali o nás

Detský domov na Hviezdoslavovej ulici v Martine
Vyjadrujeme poďakovanie organizátorom podujatia “Strom splnených prianí” za venovanie pozornosti deťom v Detskom domove Martin. Čas Vianoc je pre každého časom rodiny a aj deti v domovoch si hlbšie uvedomujú „biele miesta“ vo svojich osudoch. To, že na nich myslia iní ľudia a chcú ich potešiť, prináša pocit hodnoty, dôvod tešiť sa na tieto sviatky a krásne darčeky, ktoré by bez organizácie a prispenia dobrých ľudí, zrejme nebolo možné pre deti zabezpečiť. Oceňujeme tento projekt ako významný v živote “našich” detí, ako podporu ich pocitu prijatia a spoločne stráveného času s ľuďmi otvorenými, priateľskými a prijímajúcimi.

Detský domov v Necpaloch
Vianočný čas pre deti z detských domovov je veľmi ťažký, nakoľko sa nemôžu stretnúť so svojimi najbližšími a cez Váš skvelý projekt sú obdarené darčekmi, s ktorými im vyčaríte úsmev. Je neskutočný pocit vidieť šťastie v detských očiach. Sú potešené, šťastné a usmiate prostredníctvom cudzích ľudí. Je úžasné, že zamestnanci v spoločnosti Trim Leader v Košťanoch nad Turcom, kde stojí Strom splnených prianí pre náš detský domov, aj napriek ťažkej práci, chcú potešiť dieťa, ktoré nepoznajú. Veľmi pekne ďakujeme, že ste oslovili náš DeD Necpaly a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s vami.

Nadácia Rozum a cit
Mgr. Danka Kozinková: Chceme sa poďakovať v mene náhradných rodín, ktorým skvalitňujeme život, za opätovnú možnosť účasti na projekte Strom splnených prianí. Tešíme sa výbornej spolupráci s Mgr. Julianou Krivušovou a jej tímom, dobrovoľníkmi a ľuďmi, ktorí myslia srdcom. Je krásne v mene Ježiška tajne položiť darčeky pod stromček, hlavne pre tých, ktorí nemajú prebytok – ani v citoch, ani v materiálnych veciach. Preto srdečne ďakujeme všetkým, ktorí sa chcú deliť a robiť radosť tým, ktorí to skutočne potrebujú.

HRONČEK & PARTNERS
Usilujeme sa o zvýšenie dostupnosti právnych služieb pre znevýhodnené sociálne skupiny, a preto jednou z oblastí ktorej sa začala advokátska kancelária HRONČEK  & PARTNERS, s. r. o. venovať je aj podpora PRO BONO projektu Strom splnených prianí. Vzhľadom na naše pracovné skúsenosti sme ochotní nezištne poskytnúť komplexné právneho poradenstvo. Vyvíjame iniciatívu v prospech dobrej myšlienky pomoci.

AGGLU SK
Tento rok je to už tretí krát, čo sa zúčastníme na skvelej akcií STROM SPLNENÝCH PRIANÍ. Je pre nás veľkou cťou byť jej súčasťou a hlavne podať pomocnú ruku tým, ktorí to najviac potrebujú. Deti sú naša budúcnosť a sme veľmi radi, že aspoň touto cestou môžeme pomôcť splniť ich sny. Myšlienka tohto projektu nás veľmi oslovila a chytila za srdce a bez váhanie sme sa radi stali jedným z jej patrónov. Ten pocit, keď viete, že navôkol nás je veľké množstvo detí, ktoré nemajú rodičov a nemôžu s nimi zasadnúť okolo Vianočného stromčeka a nájsť tam svoje vysnívané želanie. Ten pocit, keď môžete vyčariť úsmev aspoň jednému takému dieťaťu je na nezaplatenie. Práve pre to, pre každý úsmev a splnené prianie sa radi zúčastňujeme tejto akcie každý rok.

ADIENT
Strom splnených prianí sme v roku 2017 organizovali v Adient Slovakia prvý krát. Inšpiráciou nám bola firma Trim Leader a každoročný úspech akcie u nich. Keďže naši zamestnanci tento projekt doteraz nepoznali, netrúfali sme si odhadnúť, aká bude reakcia u nás. Odozva kolegov však bola úžasná – do dvoch hodín od zavesenia prianí na stromček bola polovica z nich preč a na druhý deň ráno sa zvesili posledné.

V dnešnej dobe je ľahké zabudnúť na to, že nie každé dieťa si pod stromčekom nájde vianočný darček, či dokonca po celý rok dostáva to, po čom zatúži. Uvedomili sme si to, keď sme čítali kartičky detí, ktoré si želali pastelky, papuče do školy či zimné topánky, ktoré sú pre väčšinu ich rovesníkov úplnou samozrejmosťou. Aj to mnohých z nás motivovalo zapojiť sa do projektu s úžasným zanietením a veľkoryso darovať viac, než bolo napísané na prianí.

Naším partnerom bolo Krízové centrum DSS Lúč, ktoré poskytuje útočisko matkám a deťom s problematickým rodinným pozadím. S minimálnym príjmom však majú problém pokryť základné životné potreby, v čom im pomáha centrum i rôzni darcovia. „Deti sa preto darčekom pod stromčekom určite nesmierne potešia,“ povedala nám pred akciou riaditeľka centra.

A mala pravdu – úsmevy a neskrývaná detská radosť, aké sme zažili, keď sme deťom pár dní pred Vianocami odovzdali prvú polovicu darčekov, nám boli najväčším zadosťučinením a odmenou. Všetkým kolegyniam a kolegom, ktorí sa zapojili do projektu a stali sa Darcami s veľkým srdcom, sme nesmierne vďační za ich zapojenie a veľkorysosť. Veríme, že táto skúsenosť nielen potešila deti v ťažkej životnej situácii, ale obohatila aj naše vlastné prežívanie Vianoc, a že si úspešnú spoluprácu pre dobrú vec o rok opäť zopakujeme!

Trim Leader
Akciu SSP sme v našej firme začali pred 2 rokmi, tento rok bude náš tretí. Blízko našej firmy v Necpaloch máme Detský domov, ktorému sme chceli nejakým spôsobom pomôcť. Keďže o SSP som mala nejaké informácie, poznám organizátorku, rozhodli sme sa ísť do toho. SSP je konkrétna pomoc konkrétnym deťom – nie je to žiadna anonymná zbierka. Darčeky, ktoré nám naši ľudia prinesú balíme spolu s kolegyňami a osobne ich doručujeme do DeD a detičky si ich nájdu pod stromčekom. Prvý rok sa nám ohriali priania na stromčeku ani nie jeden deň. Druhý to už trvalo trochu dlhšie keďže sme mali priania z dvoch DeD, ale zvládli sme to. Na plnenie prianí sa veľmi tešíme aj tento rok! 🙂